Asıl Özgürlük Nedir?

Bugün dünyanın her yerinde insanlar eşitlikten ve özgürlükten bahsediyor. Birçok kişi artık baskıların, ayrımcılığın ve yoksulluğun kölesi olmak istemediğini dile getiriyor. Başkaları ise özgürce konuşmak, karar vermek ve yaşamak istiyor. Evet, bütün insanlar özgürlük peşinde.

Ancak özgürlüğe nasıl erişilebileceği ayrı bir konudur. İnsanlar bunun için protestolar düzenliyor, gösteriler yapıyor, ayaklanma çıkarıyor, hatta devrim yapıyor. Peki istediklerini elde ediyorlar mı? Hayır…

İnsanlar hep gördükleriyke aldanıyor. Perdenin arkasındaki camdan dışarı bakmak hiç aklına gelmiyor. O eşsiz güzellikleri seyr-i temaşa etmek yerine eliyle gözlerini kapatıyor.

Bunların asıl sebebi önündekini görememekten kaynaklanıyor. Önündekinden kastım şükretmemek. Diğer bir deyişle; yetinmemek. Hep fazlasını istemek. Onun için çalışmak, çabalamak. Bundan doğan diğer sonuçlarda başkasının başarılarına göz dikmek.

Ama asıl özgürlüğü bulanlar bundan doğan huzur duygusuna da sahip oluyorlar. Bahsettiğimiz asıl özgürlük de İslam’ dır.

Ayrıca İslam, bizi hiçbir vakit başı boş bırakmaz ve koyduğu kurallar hayatımızı tanzim eder. Eğer bu kurallara uymazsak hem kendi özgürlüğümüzden hem de diğer insanların özgürlüğünden söz edemeyiz. En önemli hususlardan bir tanesi de özgürlüğün ne olduğunu iyi bilmektir. Özgürlük kesinlikle boş girdapların ve heveslerim girdanında boğulmak değildir. Özgürlük hayatı tanzim etmektir. Özgürlük kurallara uymak ve şükretmektir.

İşte tarihimizde bu asıl özgürlüğü göremeyenler, özgürlüğü başı boşlukta arayanlar sebebiyle bir takım olaylar ortaya çıkmıştır.

Sözün özü Özgürlük kurala uyumaktır, kuralsızlık değil…
Abdussamed KARADEMİR

Peki size göre asıl özgürlük nedir?

 • Okunma
 • 4 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1
  4 Mayıs 2020 / 17:54

  Benim fikrimce de asıl özgürlük nizamdır.

   4 Mayıs 2020 / 17:56

   Size katılıyorum sadece özgürlük değil her sıkıntının, her başarının arkasında nizam ve çalışma vardır.

  4 Mayıs 2020 / 18:18

  Güzel bir bakış açısı kazandırmışsınız, kaleminize sağlık.

  4 Mayıs 2020 / 18:26

  Değindiğiniz nokta çok önemli, kaleminize yüreğinize sağlık ??

  4 Mayıs 2020 / 18:27

  Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  4 Mayıs 2020 / 18:47

  Özgürlük sınırlarını bilmektir bence. Çünkü başkasının hakkını yemek aslında başkasının hakkını yemek değildir. Kendi hakkımızı başkasınında yiyebileceğine izin veriyoruz demektir.

   7 Mayıs 2020 / 01:48

   Allah, Yunus Emre’ nin ifade 3ttiği gibi kendimizi bilmeyi nasip eylesin… ??