Ayçiçeği

İnsanların çoğunun istediği güldür . Özel günlerde kutlamalarda …Mis kokulu renkleri olan güzel fakat bir rüzgarda bile devrilebilecek kadar narin bir çiçektir gül.

Bazılarımız da ayçiçeğidir. Sarı yapraklı uzun iri kıyım lakin toprağa sıkı sıkıya sarılmış bir rüzgarda yıkılmayan ayçiçeği.
Evet gül çok çok güzeldir. Herkesin gözü ondadır . Çiçeklerin kraliçesi gibi bir şeydir. Herkes tarafından beğenilir. Güller istediğimiz zaman elimizin altında olabilir.

Ama ayçiçeği öyle değildir. Sıradandır . Kimse onu dikkatlice incelemez. Evet pek güzel değildir. Dikkat çekmez. Ayçiceklerinin belirli mevsimi vardır ve o zaman canlanırlar. Her istediğimizde elimizin altında olamazlar. İşte bu yüzden onlar aslında nadirdirler. Farklıdırlar. Özeldirler.

Fakat ayçiçekleri istenmez güller istenir. Aslında sıradan olan güllerdir. Her an heryerde bulunurlar. Bir ayçiçeği istesede öyle olamaz. O kendi kabuğunda yaşamayı seçer ve gerektiğinde ortaya çıkar.

Güller kötüdür gibi bir algı yaratmak istemem. Ama ayçiçeği de kötü bir çiçek değildir. O dış görünüşünü süslemeyi pek bilmez ama içi her zaman süslüdür. Onunda içinde bir gül vardır ama onu dış güzelliğinden çok iç güzelliğinde kullanmayı tercih eder. Ki bence ayçiçekleri de güzeldir.

Biraz inceleyin bakın, ilgilenin ayçiçeğinin güzelliği ortaya çıkacaktır . Güller zaten hep varlar değil mi?birazda ayçiçeği bulmaya çalışmalıyız;)

 • Okunma
 • 3 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Meliha Şeyma Yürekli

  @seymamelihayurekli

  3 Mayıs 2020 / 17:32

  Ayçiçeği gibi insanlar çıksın karşına hep ??