Bayram

Şiir paylaştım ama bir de yazı yazmak geldi içimden.

Belki camilere gidilip, dedeler, babalar, amcalar, gençler, çocuklar “bayramınız mübarek olsun” diyip, bayram namazı kılamayacaklar.
Belki evimizde o uzun sofralar kurulmayacak. Akrabalarımızdan en büyüğün evinde kahvaltı yapılmayacak belki.
Her aile nasıl geçiriyorduysa bayramı hiç kimse öyle yaşayamayacak. Eller öpülemeyecek. Çocuklar her akrabadan para koparamayacak. Her akrabanın evi gezilip, en güzel şekerler alınmayacak. Lokumlar tabağıyla bitirilmeyecek. Kahve yapmaktan usanan genç kızlar o duyguyu özleyecekler. Eller çeşit çeşit kolonya kokmayacak. Çekirdek aile arabayla birer birer akrabaları gezemeyecek.
Ama, hiç kimse uğramasa bile sabah erken kalkılır. Kuranlar okunup, ölmüşlerimize hediye edip, bayramları kutlanır. Pencereler açılıp, bayram serinliği evin her odasına dolabilir. Hiç kimse gelmese de ailen dediğin kimse, onunla mükellef bir sofra kurulur. Kimsenin elini öpmesen de ailendekilerin elleri öpülür; bayram parası bile alınır. Bayramlık aldıysan giyilir; almadıysan en güzel giysindir bayramlığın. Eve bir poşet alınan şeker aile arasında hallolabilir. Bir fincan da olsa o gün kahve içilir. Sohbet edilir. Hatırlar serilir, anılar depreşir. Belki biraz gözyaşı dökülür ama bayram hep bayramdır. Buruk geçse de bayram bayramlığını kaybetmez. Biz yaşayamasak da Allah’ın yarattığı bir insanlar değil; Kainat en kutlar bayramı. Biz bize düşeni yapalım.

Bayramınız mübarek olsun

 • Okunma
 • 24 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Nur

  @bihikayet

  24 Mayıs 2020 / 11:35

  Mutlu bayramlar

  24 Mayıs 2020 / 13:19

  Mübarek olsun ?