Bazı Günler, Günlerimiz

İnsan yaşadığı müddetçe, geleceğine inandığı mutlu günleri bekliyor. Bunun için bazen canını dişine takıyor, çok çalışınca ulaşırım zannediyor. Bazen de öylece bekliyor. Elinden gelen bir şey olmadığına, güzel günler gelecekse bunun ancak kaderin cilvesi olabileceğine inanıyor.
Halbuki güzel günler, sürekli bekleyip durduğumuz gelecekte değil, şimdi, şu anda, bu günümüzde.
Bugün ne kadar çalıştıysak, ne kadar güler yüzlü olabildiysek ve ne kadar barıştıysak hem insanlarla hem kendimizle, işte o kadar mutluyuz. Hepsi bu.. Daha fazlası yok.
İnsan hayatı değişken.. Bazı gün olur her şey tıkırındadır. Dersin ki;”yahu her şey ne kadar da güzel ilerliyor” kendinde şaşırırsın bu haline. Bu yüzden “kesin şimdi bir şey tadımı kaçıracak” dersin. Gerçekten de öyle olur. Ve sen bilmiş edasıyla “Ben demedim mi?” dersin.

Herşey yoludayken bir anda tadımızı kaçıran olaylar olabildiği gibi, her şey raydan çıkınca da güzel olaylar bir bir gelmeye başlar.
İşte bu en güzeli.
Tam vazgeçerken elinden tutan, yol gösteren birisi..
Ve ya şiddetli yağmur sonrası beliren gökkuşağı..
Bazen de üzerine atlayıveren şirin bir kedi..
Ya da bahçedeki minik domateslerin olgunlaşması..
Hepsi mutlu olabilmek için küçük birer sebep.
Dedim ya insan hayatı mutlu olmaya çalışmakla geçiyor.
O halde şöyle noktalayalım:
Mutluluk çoğu zaman küçük ve farkedemediğimiz ayrıntılarda gizli.

Hayatımızdaki küçük mutluluklara odaklanmak temennisiyle.

Son Düzenleme: 27 Ekim 2020 / 23:12
 • Okunma
 • 17 Nisan 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Bimümine

  @suhedaozcan

  26 Mayıs 2020 / 15:59

  Ne güzel söylediniz ??Basit yaşamak ve farkına varmamız gerekiyor. Mevlana nın şiirinden bir bölümünü hatırlatırım bazen kendime . Şimdi elinde olmayanları saymakla tüketme nefesini, elindeki saymaya başla ki hepsini saymaya başlasan bile nefesini saymaya yetmeyecek nefesin, bak işte zenginsin. Saya saya bitiremediğin nefeslerin var senin. ☘️

  1 Haziran 2020 / 22:14

  Teşekkür ederim. Hayattan çok büyük mutluluklar beklememek gerekiyor aslında sizin de dediğiniz gibi sahip olduğumuz rabbimizin bahşetmiş olduğu nice nimetler var.
  Önemli olan bakış açımızı değiştirmekte. Hayatımıza giren hiç bir insan ve hiç bir an sebepsiz yere değil. Musibetler imtihanlar da birer nimet.. Ders alabilirsek..?