Çocuğun Üçüncü Ebeveyni

Bir çocuğun kaç ebeveyni vardır? ANNE bir, BABA iki… bu ikisini anladık da üçüncü nerden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim efendim. Anne-Baba ilişkisi…
Çocuğu dışardaki tüm tehlikelerden koruyabilirsiniz. Ama iş evin içindeki sıkıntılardaysa? Evin içindeki sorunlardan nasıl koruyabilirsiniz ki çocuğu?
Çocuğun 3. Ebeveyni anne-baba ilişkisi dedik. Sürekli kavga eden, en ufak olayda seslerini yükselten anne baba karşısında çocuk, özellikle çocuk yüzünden edilen bir kavgaya şahit oluyorsa o çocuk ömrü boyunca her başına gelen olayda kendisini sorumlu hisseder. Bir anne 7 yaşındaki bir çocuğa senin yüzünden diye başlayan suçlayıcı cümleler kuruyorsa vay o çocuğun haline…
İlerde ne mi olur? Hemen birkaç örnek verelim.
Arkadaşıyla bir sorun mu yaşadı? Haklı olsa bile kendini haklı görme ihtimal %0, 01 civarlarında…
İkili ilişkilerde, her zaman susan, kendini suçlu hisseden o çocuk olacak…
Birisi senin sayende diye başlayan bir cümle kursun diye tek bir insana hayatını adayacak, bunu her duyamadığı anlarda hayata küsecek.
Yapmayın efendim yapmayın. Ebeveynlik nedir bunu anlayın, nasıl çocuk yetiştirmek istiyorsanız öyle bireyler olun. Küçücük çocuklara kaldıramayacağı üzüntüler yüklemeyin. Hiçbir çocuk anne babasının kavga etmesini istemez “senin yüzünden tartışıyoruz” diyerek kaldıramayacağı yükler yüklemeyin ufacık omuzlarına. Sen geldin ailemize huzur geldi diyelim, sen geldiğinden beri çok eğlenceli çok mutluyuz diyelim. Senin yüzünden kavga ediyoruz demeyin. Mutlu çocuklar mutlu yarınlardır. Mutlu çocuklar yetiştirin.
3. Ebeveyn ne kadar kötüyse işiniz o kadar zor.
23. 03. 2020
Evde kavga sonrası
Beyza SEVİM muallime adayı, 7 yıllık abla

  • Okunma
  • 2 Mayıs 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • Engelsiz Kalpler

    @engelsizkalplerduragi