Doğu Türkistan

Görüyor musun? Sinesi kan revan içinde kalmış, sessizce köşede ağlayan anneyi.. Görüyor musun? Gecenin zifiri karanlığında, arşa açılmış minik elleri.. Görüyor musun? Zincire vurulan bedenleri..
Söylesene duyuyor musun, kardeşlerinin arşa değen, titrek seslerini.. ? Duyuyor musun, kesik kesik gelen hıçkırık seslerini.. ?
Ağlıyor musun, yetim kalmış kardeşlerin için? Belki de daha dün evladından koparılmış bir can var ötede.. Ağlıyor musun?
Şayet Ağlamıyorsan dön de bak cihana.. Alem yanıyor.. Derin bir sancıyla cihanı alem yanıyor.. Şimdi bak.. Hissediyor musun sancısını göklerin?
Derin bir sancıyla inliyor alem hissediyor musun? Sanki yer yerinden oynuyor.. Sanki koca bir alem bir enkazın ardında kalıyor.. Hissediyor musun?
Ve soruyorum, sen hala gülüyor musun? Dertlenmiyor musun kardeşlerine? Onların ağlayarak arşa uzattıkları elleri değmiyor mu yüreğine? İnce bir sızı gibi sızlatmıyor mu yüreğini bir annenin feryadı? Bir bebeğin sesinde ağlarken alem, gülüyor musun?
Gülüyorsan sorgula kendini kardeşim.. Bir anne arşa değdirirken kelamını, yüreğinin sızlamayışına yan.. Bir çocuk öldürülürken ağlamayışlarına yan. Kardeşin yanarken gülüyorsan, şayet gülebiliyorsan, gülüşlerine yan..
Alem cayır cayır tek bir derde inliyorken, derdi dertlenmeyişine yan..
Alemi inleten sancıyı taşımıyorsan sinende, yan kardeşim..
Alem yanıyor.. Cihan bu sancıyla inliyor.. Tek bir dert, tek bir ağrıyla sarsılıyor koca bir alem.. Ve sen hala gülüyorsun..
Soruyorum, hala gülebiliyor musun??

  • Okunma
  • 25 Eylül 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 2