Düşünceler 1

Hepimiz insanız ve belli sebeplerden dolayı yoruluyoruz. Kimimiz ailesine ekmek götürmek için sabahtan akşama kadar çalışarak, kimimiz geleceği için sınavlardan kafasını kaldırmayarak…

Ama bazen insan hiçbir şey yapmadan da yorulabiliyor. En çok da gönlü, hayalleri ve umutları yoruyor insanı. Zaten insanın gönlü yoruldu mu dünyadan da bir beklentisi kalmıyor. Düşündükleri ağır geliyor mesela. Kafasının içinde kurduğu ve onunla savaştığı düşünceler. Bazen bu savaş çıkmaza çıkarıyor insanı, bazen de yaralıyor, fakat ne hikmettir ki kazanan olmuyor.

Unutmayalım zihnimiz topraktır. Düşüncelerimiz ise tohum. Toprağımızı ekinsiz bırakmamak yetmez, sağlıklı büyüyebilmeleri için onları yabani otlardan da uzak tutmalıyız.

İnsanın doğduğu günden itibaren elinde bulundurduğu en büyük silah düşünceleridir. Dünyadaki en büyük silahlardan dahi daha tesirli. Eğer o silahı sen kullanmazsan, silah seni sana karşı kullanır. Hiçbir zaman düşüncelerimizin bizi ele geçirmesine izin vermeyelim. Düşünelim, yeni fikirler üretelim, fakat içinde kaybolmayalım. Akrebin kuyruğundaki zehir, kendisine zarar vermez. Fakat o zehirli kuyruğu kendisine batırırsa zehirlenip ölür. Düşünceler de böyledir, ama tek fark akrep zehrini şifaya çeviremez, bizler ise bize verilen irade sonucunda zihnimizi ya gül bahçesine ya da yabani otların dolu olduğu bir viraneye çeviririz.

Devamı gelecek inşallah… ?

Abdussamed KARADEMİR

  • Okunma
  • 30 Haziran 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1
    30 Haziran 2020 / 23:11

    Sabırsızlıkla bekliyoruz efendim ??