El Ele Hep Birliğe!

Birlik olmak fikir, düşünce ve fiillerin bir topluma uygun olabilecek şekilde çerçevelenmiş hâlidir. Bu çerçeve ise çok fazla saygı gerektirmektedir. Ve birlik olabilmek için olası yanlış durumlarda etrafa toplumun gözünden bakmak, onun gibi düşünmek ve tepkilerini onun için ortaya koymaktır.

    Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan herkes; ben Türküm, Kürdüm, Arabım, Çerkesim, Lazım, Dadaşım vurgularını rahatlıkla söylemesi gerekir. Ve Türkiye’de doğup yaşamayanlar için de cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk’ün söylediği gibi ‘’Kendini Türk hisseden herkes Türk’tür!’’ cümlesi birliğimizin, dayanışmamızın hiçbir siyasi amaç gözetmeksizin gerçekleşmesi gerektiğine bir vurgudur. Ayrıca ülkemizin vatandaşlarının da neredeyse hepsinin İslam dinine mensup olması da bu coğrafyanın birliğin ne kadar önemli olduğunu bilmesi demektir. Çünkü ibadet yerleri bile ‘’cem’’ yani toplanma kökünden gelen camîi olan Müslümanlar, aynı safta ibadet yaptıkları kardeşlerine ne mezhebini ne de ırkını sorarlar. Çünkü tek amaç, birlikte saf oluşturup Allah’ın huzuruna çıkmaktır. İşte ibadette olduğu gibi yaşantılarında da konu vatan ve devlet olduğunda herkesin hiçbir ayrım yapmaksızın birlik olduğunu gördükleri için bizleri ayırmaya çalışıyorlar. Buna siyaset, ekonomi gibi başlıklar da koyuyorlar ki ayrılmamızın nedeni onlar değil, iç savaş olsun…

  

             Unutmayın ki karşımızda ne kadar büyük olursa olsun tek bir devlet yok. Bizim karşımızda bir haçlı ordusu var. Onlar yaşadığımız topraklardaki insanların zihniyetlerini, düşüncelerini, giyimlerini-kuşamlarını kısacası tepeden tırnağa her şeyimizi değiştirmek istiyorlar. Neden mi? Nedeni basit; bin yıl ve daha öncesinde bile onlara asla boyun eğmeyen ‘’Birlikte Türkler’’ vardı. Hatta geçmişimiz olan Osmanlı Devletinde ‘’Birlikte Yaşam’’ çok rahattı. Hiç kimse diniyle, diliyle, ırkıyla, mezhebiyle yargılanmazdı. Yani şuan karşımıza dikilenlerin dedeleri Osmanlı Devletinde rahat bir yaşam sürebiliyordu. Peki neden bu nankörlük? Zulmettikleri Müslümanların tek suçları dinleri mi? Onlara Anadolu topraklarında yardım eden devletin dinine mensup kimselere neden bu zulüm?

Oysaki ne güzel yaşamlar vardı o sığındıkları Anadolu’da

       Anadolu… Birçok savaşa, zafere, hakimiyete, mağlubiyete, kahkahaya ve gözyaşına tanıklık etmiş, koca yürekli toprağı güzel yurt. Yaklaşık bin yıldır Türklere vatan olmuş, şanlı Türk kanıyla sulanmış, anaların feryatlarını bağrında saklayan Anadolu.

 Dışarıda hep düşmanı olan, kıskanılan, sahip olmak istenilen bir toprak parçası değil sadece, hiçbir millette olmayan tarihi de görmüş olan bir topraktır Anadolu!

Dışarıda bu kadar düşman tek bir adım tökezlememizi bekliyorken birlik olmamak neden? Kardeşin kardeşi kırması neden? Aynı dinden, aynı milletten, aynı tarihten olanı boğazlamak neden?

 ‘’Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı!’’ dizesine karşın düşmana yardım neden?

 

HİÇ KİMSE UNUTMASIN, BİZ BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ

 • Okunma
 • 5 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Murat Şah

  @1sah

  5 Mayıs 2020 / 20:25

  Şimdi başımıza bir de dadaşı, gakkoşu çıkarma ?‍♂️ yani zaten ırksal söylemler yeteri derecede baş ağrıtıcı, bir de bölgesel ifade etme şekillerini de bu kervana katmayalım.

  Elinize, zihninize sağlık düşüncelerinizi belirtmişsiniz ancak okuyunca yazının temasını çıkaramadım biraz karışmış gibi bir taraftan genel bir Türk tanımı; Atatürk’ün sözüne vurgu; bir taraftan ırksal bir yaklaşım, işte bu kadar yıldır buradayız gibi; başka bir taraftan da dinsel bir payda, haçlı seferleri, Müslüman vs. Yani yazı uzadıkça ana düşünce muğlaklaşmış. Bu konuda size tavsiyem daha kısa ve öz yazmanız böylece hem okunması artacak, hem gereksiz dolaylamalar ortadan kalkmış olacak hem de ana düşünce karışmamış olacak.

  Bizim paydamız vatandaşlık olacak, herkes bu kapsamda üstüne düşeni yapmak zorunda olacak. Diğer şeyler bireysel değerler olarak kalacak, doğru bir yöntem varsa o da budur.

  İkinci kısım olarak dış mihrak mevzusu. Bunu duya duya bir hal olduk ama en basit tabirle komik gerçekten komik. Evet dış mihraklar var, eee yani! Mevzu zaten bunların varlığında bir şeyler başarmak. Bir video vardı, babası oğluna soruyor, oğlum neden birinci olmadın sınıfta diye, oğlanın verdiği cevap çok manidar (Bülent beyin kulağı çınlasın) baba sınıfta başkaları da vardı :))) yani kimse olmasa birinci olacak kerata. Bizim mevzu şu dış mihraklar olmasa biz de süper güç olurduk ?‍♂️?‍♂️

  Neyse siz yine de yazınız zamanla daha iyi olur

   5 Mayıs 2020 / 20:47

   Yazının temasını çıkarabilmeniz için birtakım okumalar yapmanız gerekirdi.. Amacım bölgesel söylem değil, onlar da rahat olmalı fikirlerinde dedim sizin fikrinizin tam tersine! Size baktığımda ve verdiğiniz örnekle bağdaşlaştırdığımda kafamda net bir portre çıkmadı açıkçası! Bu ülkenin gelişmesinden bi’haber kesimden olmalısınız.. Neyse siz daha fazla okuyunca gelin biz yine burada oluruz

    5 Mayıs 2020 / 21:15

    ?‍♂️ Neyse böyle devam edin siz yolunuz açık olsun. Ben de gidip biraz okuma yapayım, olursam tekrar gelirim karşınıza ? ama sizden sadece bir ricam var, ne yapın biliyor musunuz, yazınızı ve yorumumu kopyalayın ve eğer çevrenizde kendini geliştirmiş bir felsefeci, sosyolog, siyaset bilimci ya da bir edebiyatçı (son seçenek olsun) varsa bunu onunla paylaşın ve onun değerlendirmesini getirip burada paylaşın ? Bu arada da ben fazlaca okuma yapmış olacağım ?