Ey Can

Birazdan biri daha ölecek. Belki de çoktan öldü. Dün de biri, birileri ölmüştü. Bir gece yarısında, bir bebek annesinin karnında öldü. Yine başka bir gece, araba kazasında koca bir aile öldü. Gencecik bir kız yakılarak öldü geçenlerde. Her geçen gün biri öldü, binlercesi öldü. Sela seslerini duydun. Ama yine de sıyrılamadın günahlarından değil mi? Yine de yanmadı içinde o merhamet deryası. Vicdanın seni kurtaramadı değil mi Nefs’inin ellerinden?  Kurtaramazdı da zaten. İzin vermedin çünkü.
Rabb’in seni huzuruna çağırdı her ezan sesinde. Gitmedin. Ezanın sesini duymadın, duyurmadı Nefs’in. Vicdanın namaza git dedi sana her seferinde. Nefs’in onu da susturdu. Susturmasına izin verdin. Sen vicdanını hiç dinlemedin. Ama Nefs’in ne dediyse yaptın değil mi? Hoş geldi sana söyledikleri. Gururunu okşadı, seni herkesten daha üstün gösterdi sesi.
Söylesene seni her ümitsizlik çukurundan çıkardı değil mi yaptığın yanlışlarla? Hata yaptın, “bu hata mı ki” dedi sana? Doğrunu yanlış, yanlışını doğru gösterdi. Yanlışını sevdirdi sana. Yanlışınla mutlu olduğuna inandırdı seni. Sen de inandın. Hata yapmadım dedin. Günah çukurunda kaldın öylece. Nefs’ini kölen yapacağına, Nefs’in kölesi yaptı seni. Durdurmadın. Hayanı kaybettin önce. Edebini yitirdin. Ama bunlar da yetmedi Nefs’ine. Hazlarının peşinde hiç anma istedi Rabb’ini. Hiç tövbe etme istedi. Hiç üzülme istedi. Hüzün kalbe  Rabb’ini hatırlatırdı çünkü. İnsan en zor anında koşardı hep Rabb’ine. Nefs’in de istemedi hüzünlenmeni. Rabb’ine gidip öldürme istedi benliğini. Yaptığın hatalarda mutlu etti seni hep. Yaptığın yanlışlarla güldürdü.
Ey Can sen de hiç sormadın Rabb’im için mi bu gidişler diye.. Hep Nefs’in için koştun durdun. Susturmadın onun dünyalık kokan heveslerinin sesini. Yenildin.
Şimdi söylesene bana Ey Can. Konuşturduğun yetmedi mi Nefs’ini? Ne zaman “Sus Ey Nefs’im” diyeceksin?
Öldüğünde mi?

  • Okunma
  • 19 Eylül 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 2