Geçmiş Zaman

“Geçmiş zaman” kavramı gelecek zaman için bir rehber, bir umut taşıyıcı ve kendini bilen için bir gerçekliktir.

İnsanın kendini tanıması, bilmesi ve anlamlandırması için geçmiş zaman bir tecrübedir. Örneğin “sevmek” kavramı. Sevmek deyimi geçince gençler bir kadının/ erkeğin güzelliğini, etkileyiciliğini anlarlar. “Orta yaş” diye tabir edilenler sevmeyi daha geniş tutarlar. Kadın/ erkek sevgisine ek olarak maddi düşünürler. Yaşlılarda genellikle sevmek deyimi “ilahi” bir değer taşır.

Geleceği gerçekçi yaşamak; geçmişte yaşanılanla olgunlaşmaktır.

 • Okunma
 • 10 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1
  10 Mayıs 2020 / 23:32

  Sanırım öyle bir çağ yaklaşıyor ki artık geçmişin hiçbir değeri kalmayacak.. Kendini geliştirmek için dahi insanlar tarih öğrenmek istemeyecek.Çünkü umdukları ve nefislerine tatlı gelen şey ellerinde olacak.. Ne yazık ki!

   11 Mayıs 2020 / 03:28

   Maalesef öyle görünüyor. Aslında geçmişini bilememek, geçmişi silen bir nesil yaşamasını öğrenememiş demektir. Bu da kötü bir eğitim sisteminden kaynaklanıyor.

    11 Mayıs 2020 / 10:30

    Aslında bi’bakıma iyi de olabilir.Yazılımsal ve elektronik gelişmelere sahip olmak demek şuan dünyanın sahibi olmak demek.Bu da tarih bilgisi gerektirmeyen bir şey

     16 Mayıs 2020 / 02:53

     Her kuşak bir sonraki kuşağı doğurur. Yani teknoloji üste koyarak gelişir. Bu da tarihi bilmek gerek. Ilk telefonu bilmeden şimdikini yapmak çok zor.