Güveni Kırık Bırakmayın

Bazen karşımızdaki kişi için yorumda bulunuruz. Kimisine kırılgan, kimisine agresif, kimisine içine kapanık falan deriz. Hatta bazen çocuk ruhlu olduğunu da ifade etmez miyiz? Galiba bu sefer karşımdaki kişi aslında benim. Çocuk olduğumu söyleyebilirim. Bunu yaşımdan, davranışlarımdan, küsmelerimden değil de daha çok inançlarımdan, kanmalarımdan anlayabilirsiniz ziraa ben oradan anlıyorum. Ben çocuğum. Yaşımı bilmiyorum ama dünya üzerinde 19 senedir varlığım biliniyor olmalı. Çocuk olmanın güzel bir yanı ise yaşınızı bilmiyor olmanız. Tek kelime ile muhteşem değil mi? Ben yaşımı bilmiyorum. Size çocuk olduğumu neden söyledim peki, bir fikriniz var mı? Annem beni yabancılara karşı çok uyardı. Herkese inanmamam gerektiğini defalarca söyledi. Büyüyememiş olmalıyım ki annemden aynı cümleleri işitiyorum.
İnanmaktan bahsettim. Ne kadar zor bir eylem. Birine güvenmek, ona inanmak.. Zorluğunu yeni yeni anlıyorum. Ben insanlara çabucak inanıyor güveniyordum. Adeta bir çocuk gibi. Onlarla zaman geçirip güven duymaktansa zamanla o güveni ya güçlendirmelerini izlerdim ya da silip yok etmelerini. Şu an hayatımdaki bulunan yahut daha önce bulunmuş olan insanlar var ya hani, ben onlarla tanışmaya başladığım an bir güven hissi beslerim. Tanımam ama cümlelerinde yalan da aramaya kalkışmam. Şüphe mi? Başlarda duymam. İnsanlar hiçbir şey yapmadan güvenimi kazanırlar. Daha sonraları bir sarsıntı olur. Bazıları için sarsıntı olarak kalırken bazı kişilerde bu enkaza bile dönüşebilir. Ben inandığım güvendiğim için kırılır, üzülürüm bilmiyorum belki de göz yaşım bile bundandır. Bu sebepten ben ikinci kez birine sebepsiz güven beslemem. Güveni kıran kendi onarır. Kimisi buna zahmet etmez hatta fark etmeyenler bile olur. İkinci şans dediğiniz aslında yeni bir güven demektir. Ben ikinci şansı vermem siz de vermeyin. Vermeyin ki kendinize saygınız olsun. Bırakın da onlar şansı elde etsin. Güveni bu sefer onlar size versin. İçinizden ‘ bu kişiye güvenilir ‘ diyebilesiniz. Her insanın içinde bir çocuk yatar. Çocuğuz ya bizler inanırız. Küseriz ama oyuna en geç ertesi gün geri döneriz. İnanma konusunda sıkıntı yaşamayız sadece bizi kendinize inandırın. Çocuğuz, kandırılabiliriz. Kanamaktansa kanmayı tercih ederiz. Şansı kendileri yaratsın.
Bir gerçek var ki kalpten önce güven kırılır. Eğer güven kırılırsa kalp duracaktır. Kalbe geri dönmek güveni onarmaktan geçer.

 • Okunma
 • 18 Temmuz 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 4

  Kardelen Sak

  @lavinia

  31 Ağustos 2020 / 01:50

  Senmi üzülürsün ,egoiste benziyosun…

  Birine güvenmekte özgüvenle başlar .
  Neyse ama yinede iyi yazıyosun tebrikler .

   31 Ağustos 2020 / 01:56

   Yorum için teşekkürler lakin benzetmeler aslı ile ilgili olmayabilir… :))