Güzellik Algısı

Günümüzde güzellik algısı, insanın sağlıklı olması kadar önem taşıyor. Kişi aynaya baktığında kendisinin beğenisini değil bir başkasının beğenisini daha çok önemsiyor. Bu da insanlara kazınmaya çalışan güzellik algısından geçiyor. Televizyonlarda, dergilerde kısaca sosyal mecraların olduğu her yerde; Zayıf, ince belli, uzun boyunlu, uzun boylu, elmacık kemikleri belirgin, güzel dişi olan kadınlar hep olmuyor mu? Kıyafetler, iç çamaşırları, mayolar, bikiniler, vs. hep bu kadınlar üzerinden tanıtılıyor. Ve çoğu kadın, bu güzellik algısı ile her yerini estetik yapmaya başlayan, toplumun kilo aldın baskısına uğrayan, zayıfla diyen insanların etkisi üzerinde kalıyor.

Önce bir başkasının düşüncesini bir tarafa bırakın. Tam şuanda bu yazıyı 1 dakikalığına bırakın ve aynanın karşısına geçin. Aynada gördüğünüz insandan mutlu musunuz? Tip olarak söylemiyorum, Allah’ın özenerek yarattığı şeye çirkin demeye hakkınız yok. Kilonuza bakın, memnun musunuz? Ben size ince belli, ya da basenleri olmayan biri olmaya çalışın demeyeceğim. Kendi güzellik algısını, siz yaratacaksınız. Kilonuz sağlığınıza engel oluyorsa, zayıflamak zorundasınız, güzellik için değil sağlığınız için. Veya aldığınız kilolar sizi rahatsız ediyor ya da kendinizi öyle görmek istemiyorsanız zayıflayın, bir başkasının isteğine göre değil.

İnsanlar, kendi kusurlarını bırakır başkasın da kusur ararlar. Bunu kendilerinde hak görürler. Sizi eleştirmelerine izin vermeyin, ben böyle, bu halimde mutluyum, kendimi seviyorum diyebilin. Siz her hangi bir kalıba girmek zorunda değilsiniz. Siz, siz olduğunuzda güzelsiniz, başkasının görmek istediği gibi değil.

Kusurdur, insanı güzel eden. Kusursuzluk yerine kusurlardaki güzelliği görmeye çalışın. İdeal güzellik anlayışını değil; diş tellerini, şehla gözleri, dövmeleri, tek kaşı, göz altı torbalarını ve bunun gibi insanları eşsizleştiren kusurların güzelliğini görmeye çalışın. Böylece eşsizliğin mükemmel olmaktan daha değerli olduğunu görürsünüz. Çünkü siz değerli ve özelsiniz. Kendiniz için.

Yıllarca belirli güzellik standartlarının dayatıldığı ve kadında derin travmalara neden olan bir sistemde şimdi de kusurları yücelten yeni standartlar ortaya sürülüyorsa bunun ardında bize nelerin “satılmaya” çalışıldığını da gözden kaçırmamak lazım. Örneğin dudak büyütme, sırf daha güzel görünmek için yapılan ama ters sonuçları görünen dudaklar da gördük. Kendinize yazık etmeyin. ”SEN HER HALİNLE GÜZELSİN, KUSURLARINI DA SEV”

“Güzelliğin on par etmez
Bu bendeki aşk olmasa” demiş Aşık Veysel. Bu iki kıtanın anlamında bırakıyorum cümlelerimi….

İnstagram : ilaydakardas3

 • Okunma
 • 3 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  İlayda kardaş

  @ilaydakardas

  3 Mayıs 2020 / 03:48

  Çok güzel açıkladın. Sistem insana dayatmalar yapar. Nerdeyse seçme şansın yok artık. Basit bir telefon bile şu an sıfır al. 2 yada 3 sene sonra hafızası yetmemeye başlar?

   3 Mayıs 2020 / 03:53

   Kesinlikle. Her şeyin fazlasında gözümüz, şükür etmeyi unutuyoruz. ?

    3 Mayıs 2020 / 03:54

    Hayat oraya itiyor bi yerden sonra?

     3 Mayıs 2020 / 03:57

     Hayat değil de insanın oluşturdukları…

      3 Mayıs 2020 / 04:02

      Orasıda insanın kendi kararı tabi ama herşeyin farkında olan insan kendine dayatılan herşeyi kabul etmez zaten. Senin dediğin gibi. Herşeyi kabullenip en iyi ben olmalıyımcılık oynamamak lazım

  3 Mayıs 2020 / 04:16

  Aslında insanın güzelliği kendinedir.Herhangi bir aynaya baktığınızda iki gözünüzle de göz göze gelemezsiniz.Bu da aslında bir gerçekle yüzleşmenizi sağlar.”kendinizi tanımanın ve kendine güzel olmanın yüzleşmesi” Çok zordur mânâ bakımından.Toplumdan soyutlaşmadan, eleştiri kabul eder bir ‘güzel’ olabilirsiniz fakat bu şekilde ‘mutlu’ olabilir misiniz? Cevabı düşünmek gerektirir.

  3 Mayıs 2020 / 04:19

  İnsan kendindeki kusurları sevdikten sonra içi tam olarak mutluluğu bulmuş demektir. Mutluluk, kendinde saklı, başkasının görmek istediğinde değil. Bunu fark eden insan ne mutlu ki, kendisinden beklentisi olan insandır ?

   3 Mayıs 2020 / 04:24

   Aslında bu durumun herkes farkında fakat başkası varken neden kendi?
   Sorusunun cevabı çok uzakta olmasa gerek 🙂 Bu sitede kaç tane sadece bu gece yayınlanan aşk dizesi var? 🙂

  3 Mayıs 2020 / 04:40

  Rabbim her insana farklı kusur ve farklı imtihan verir. Güzel şey yaşanırken neden ben demez de insan, kötü şeyler yaşadığında neden ben demeyi aksatmaz.