Hilim Vera Güzel Huy

Bir kimsede şu üç huy olmayınca imanın tadını alamaz.

Şunlardır:
-Bir hilim ki, o cahilin cehlini geri teptirir.
Sabırlı, temkinli ve ağırbaşlı olmak.

-Bir verâ hali ki, insanı haramlardan korur.
Sakınmak, çekinmek anlamındadır. Helal olması şüpheli olanı terk eden kişidir.

-Bir güzel huy ki, insanlarla o yolda geçim edilir.

Nebi (sav) ne dediyse zaten hep doğru olanı ve hep lehimize hayırlı olanı söylemiştir.

Bize düşen aslında göründüğü kadar zor değil. Hilim sahibi olabilmek evet zor olabilir. Hele ki etrafımızda lafını esirgemeyen, pat diye söyleyen ve sabrın sınırlarını zorlayan insanlar varsa bu bi tık daha zorlayabilir. Ama zaten bunlara karşı bir zırh gibi kuşanmamız gereken de hilimden başka bir davranış değil. Birine sinirlendiğiniz zaman sakinleşmeyi ve ona karşı yumuşak huylu olmayı denediğinizde kuş kadar hafif olduğunuzu hissedeceksiniz. Deneyin. Birincisinde belki bu kadar kolay olmayacak. Belki 100 defa da başaracaksınız. İmanın tadını hissedeceğinizi söylüyor, Nebi. Buna değmez mi?

Vera sahibi olmak.. haramlardan sakınmak. Namahreme bakmadan tutun, yiyeceklere kadar ince ayrıntısını kalbin düşünüp, tartmasıdır. Çok ince bir konu ama kontrol insanın kendindedir. Burada devreye her zaman olduğu gibi nefs girer. Nefs kolayına ve hoşuna gidene yönelir. Vera ise hem kendi için hayırlı olanı hem de Allah rızasını ister. Nefsin yöneldirdiği yol hep bataklık, hep kurak. Allah’ın rızasının arandığı yol, hem bedenen hem manen hayırlı olan yol ise güllük, gülistanlık. Yediğin yiyeceği haram mı helal mı olduğuna bir araştırma yeterken; hayatında haram olan ve psikolojik olarak seni kötü etkileyecek etkenlerden kalbin rahatsız olması o işten uzaklaşman için (çabasız) yeterli olabiliyor. Sadece kalbini yoklaman yeterli.

Güzel ahlaklı olmak ise hilim ve vera sahibi olmaktan geçiyor. Sonunda en güzel muameleyi siz görüyorsunuz. İnsan ilişkileriniz kuvvetleniyor ve geçinmeniz daha kolay oluyor. Öyle de gerçekten. Bir konuda ısrar etmekten ziyade hoşgörülü davranmak karşı tarafı fikrinden caydırabiliyor.

Bunlara sahip olabilmek için önce gayret, istikrar ve samimi bir dua yapmak gerek.

Hepsinden önce temelin sağlam olması bu küçük ayrıntıların daha güçlü olmasını sağlıyor. Unutmayalım. 🙂

Bana da dua edin. Zira bu anlattıklarıma ulaşmak için kaç fırın ekmek yemem lazım bilmiyorum.

?

  • Okunma
  • 13 Temmuz 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Nur

    @bihikayet