İki Farklı Ben

Yüreği har eden bir derdin içerisindeyim; ama çaresi var biliyorum.
Bir gün geçeceğini bilmenin verdiği mutluluğun tarif edilemez duygusunu yaşıyorum.
Bugünlerde iki farklı ben var içimde. Birbiriyle çelişen iki farklı dünya, iki birbirinden farklı hayat.
Biri üzülürken; diğeri aksine çok mutlu.
Biri dağda bayırda özgürce gezebilirken; diğeri evde kanepede oturuyor.
Biri masmavi denize ve eşsiz güzellikteki gökyüzüne bakarken bir şeyler mırıldanıyor; diğeri ise evde kendini ekmek yaparken buluyor.
Biri vapurda martılara simit atıyor; diğeri evde akşam haberlerini her günkü heyecanını koruyarak tekrar seyrediyor.
Biri yemyeşil bir bahçede kırmızı bir gül bulmuş ona bakıyor onu kokluyor bir yandan da yapraklarını nazikçe okşuyor; diğeri ise evde kendisine yeni bir hobi edinmiş onunla ilgileniyor.
Biri sevdikleriyle hasbihal ederken onlara bazen sarılabiliyor, istediği mesafede onlarla oturabiliyor diğerisevdiklerine, anne babasına, dostlarına hasret eski fotoğraflarını karıştırıyor ve bugünlerin bir gün geçeceği umuduyla hayata tutunmaya çalışıyor,
Biri sevdiklerinin yanında artık onlar dışında başka bir şeylerle ilgilenmiyor, yüzlerine doyasıya bakıyor, muhabbetin tadına doyamıyor; diğeri sadece bunun hayalini kuruyor.
Biri ne hikmetse markete eldivensiz maskesiz gitmiş hiç acelesi yok. Markete yeni neler gelmiş diye yavaş yavaş göz gezdiriyor, öyle alışveriş yapıyor; diğeri ise acil bir durum olmadan markete çıkmıyor, çıksa bile evden hep tedirgin gidiyor, evden dışarı çıkarken binbir kez düşünüyor işini hemen halledip evine dönüyor.
Biri kıyafet mağazasına girmiş beğendiği bir şeyi bulana kadar bakınıyor, eline seçtiklerini topluyor sonrasında onları tek tek kabinlerde deniyor; diğeri ise neredeyse alışveriş yapmayı unutmuş, kıyafet almak aklına bile gelmiyor.
Biri her gün dışarı çıkarken farklı kıyafetler giyiyor. Bazen farklı ayakkabı bile giyebiliyor. Birbirleriyle uyumuna nasıl da özen gösteriyor. Diğeri zaten dışarı hiç çıkmıyor, çıksa evden ne bulsa giyiyor. Kapıda da bir tane ayakkabısı duruyor, değiştirme ihtiyacı dahi hissetmiyor.
Biri artık yeni hayatında hayatta her şeyin kıymetinin bilinmesi gerektiğinin bilinciyle her anını dolu dolu yaşıyor; diğeri de yeni hayatını düşleyip o hayatında daha farklı olacak değiştirecek değerlerinin, önceliklerinin listesini hazırlıyor.

  • Okunma
  • 7 Haziran 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Nazif&S.

    @hemdem