İhtiyacımız Var

Herşeyden önce ihtiyacımızın var olduğunun bilgisine ihtiyacımız var!
İnsanları dinlemeye ihtiyacımız var, öylece yüzünü doğrultup kulaklarımızla dinlediğimizi göstermelik değil; düşüncelerden önce, önyargılardan önce, kim-ne-nereli olduğundan önce düşüncelerimizden arınarak dinlemeye ihtiyacımız var!
Mesela suyun şıkırdamasını, bir kuşun ötüşünü, herhangi birinin herhangi bir olayı anlatışını, her gün önünden geçtiğimiz manzarayı(illa dağ bayır olmasına gerek yok göze değen göze yansıyan her şeyi), düşmanımız bile olsa en saçma şeyleri de konuşsa, sinirimizi de bozsa her kim olursa çocuk, yaşlı, genç, kadın, erkek… vs. vs. buna istediğiniz statüyü ekleyin işte onu.
Herhangi biri Bize bir şey anlatma ihtiyacı ya da gerekliliği hissediyorsa biz de onu tasvip etmiyorsak bile dinleyecek değeri verebilmeliyiz.
İlla bir Kazanım-bilgi-menfaat elde etme güdüsü gütmeden dinlemeliyiz. Hatta onu dinlerken bile içimizden “bak ben bunu dinliyorum” düşüncesi bile geçtiği zaman onu dinlemediğimizin göstergesi olur, Gene kendimizi dinliyoruzdur, planımızı uyguluyoruzdur, ya da ne bileyim karşınızdakini sanki onu anlamak için çaba göstermeyi kendimize kanıtlamak hissi bile onu dinlenmemek oluyor çoğu zaman. (ki bana göre her zaman)

Gerçekten ihtiyacımız var;
öğüt vermeye değil, bilgi vermeye,
Sevilmekten daha çok sevmeye,
İnsanlara değil; insana,
Düşmanlığa-tarafgirliğe; değil merhamete,
Bakmaya değil; görmeye,
Duymaya değil; anlamaya,
Anlamaya çalışmaya değil; anlamaya
Haklı olmaya değil haklı görmeye,
Koskoca kainatta koskoca galaxside, koca sistemde, Yakanların-Yıkanların-Sömürenlerin o kadar çok olduğu koca dünyada(bize(cismimize) göre koca) tüm olumsuzluklara rağmen hala yapabilen, hala inşa edebilen , hala sevebilen, hala düşündüğümüz Benliğe-egoya değil; bize dönmemiz gerektiği ihtiyacını hissetmeye ihtiyacımız var.

Bu yazıyı ütopik görmekten çok en azından kendi çevresinde, kendi benliğinde yaşanır kılmaya, sonra ailesini daha sonra çevresi dostları… vs. vs . -Ki en zoru ilkini aşmaktır- bilinçli bir şekilde anlatmaya yaşanır kılmaya ve bunun ihtiyacımı hissettirebilen(!) bireyler olmaya ihtiyacımız var.

  • Okunma
  • 21 Nisan 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Hamza sansur

    @wenekes1