Kapat Ve Aç

Ali Ural diyor ki;

“Sevgili dost,
Ne zaman televizyonun düğmesini kapatacaksın?

Sevgili dost,
Ne zaman açacaksın “Kitab’ı”

Ne kadar uzun zaman oluyor televizyonlara gömüleli. Zaman öldürmek için izlenen ama beynimizin yavaş yavaş öldüğüne sebeb olan bu kirli kutu acaba ne zaman tekmelenecek?! Bizim en değerli vaktimiz neden saatlerce bir ekrana bakarak geçip gidiyor? Bu yaptığımız kendimize bir haksızlık değil mi? Biz insanlar yaratılanların en şereflisi olarak televizyon başında saatlerimizi heba etmenin bize bir artı getireceğine inanıyor olamayız. Belki öğrenilecek bilgiler vardır ama hangimiz daha eğlenceli, komik+argo, sürükleyici, müstehcen sahneleri ve daha nice nefsimizi okşayan yayınları bırakıp, bilgiye susamış insanlar gibi yeni bilgilerin peşinden koşarız? Açık konuşuyorum. Kendime, sana, ona konuşuyorum ama nafile.. her insanı alışılmışın dışına çıkartmak çok zor ama kendine hakim olabilmeli insan. Olur da. Eğer Ali Ural gibi düşünürsek basarız düğmeye, açarız kitabı okuruz. Hayat sadece televizyondan, telefondan ibaret değil. İlla ki kitabı açman gerekmiyor. Yeter ki kendini keşfet. Ne cevherler var içinde.

 • Okunma
 • 15 Haziran 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Nur

  @bihikayet

  17 Haziran 2020 / 19:36

  Hele aile içi saçmalıkları konu edinen proğramları seyretmek, komşuyu dikizler gibi. Bize benzemeyen hayatları seyretmek eleştirmek. Televizyonun önümüze koyduğuna mahkum olmak. Zul resmen

   18 Haziran 2020 / 08:45

   Maalesef örnek gösteriliyor bu tarz programlar. Özeniliyor ve gerçek hayatta da aynı şeyler bekleniyor. Vahim bir durum..