Karşı Fikir

Karşı görüş olmasa; kim olduğunu bilenin çıkacağını sanmıyorum. Herkes şunu unutuyor ki biz bir tablodaki resimiz ve sanatkâr çok büyük. Şöyle düşünelim: Bütün dünya tek renk olsa ne zevki kalırdı koskoca evrenin? Aynen bunun gibi farklı görüşler olmasa kendi görüşünün doğru-yanlış olduğunu bilen bile çıkmayabilir. Çünkü görmemiştir ya daha iyisini ya da daha kötüsünü.

Farklı görüşlerin olmasını yaratan bile istemese gece-gündüz olur muydu? Cevap basit ‘hayır’. Ve buna binlerce örnek verebiliriz.
”Benim düşüncem ve inandıklarım bana sizin inandıklarınız ve düşünceleriniz sizedir” ayeti?

İşte bu yüzden fikir ayrılıklarında çıkan kavgayı-dövüşü anlamsız buluyorum. Herkes hûr iradesiyle çıkıp fikrini beyan etmeli.

Ve en önemlisi de saygı çerçevesi oluşmalı herkes dilediği konuda uzmanlığını ortaya çıkarabilmelidir. Hiç kimseden çekinmeden. ”Ben bunu yaparsam bana ne derler?” gibi arada kalmadan korkusuzca açığa çıkarmalıdır. Bence onlarca-binlerce yetenek bundan dolayı geri çekiliyor.

Artık âmâ olanlar şuan görenlerden daha çok görüyor. Bu konuda haklılığım ortada. Gözlerinin gördüğünü iddia eden koskoca kainatı görmüyor. Detayları dahi fark edemiyor. Görmeyen ise kainata dokunarak-koklayarak-hissederek gördüğünü iddia ediyor.

Zaten çoğu konuda dokunmak-hissetmek görmenin önüne geçmiyor mu?

 • Okunma
 • 12 Mayıs 2020
 • Eleştiri
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Murat Şah

  @1sah

  16 Mayıs 2020 / 22:51

  “Sizleri çiftler halinde yarattık” Nebe
  suresi 8.ayet baska bir yoruma gore bu çiftlik sizinde dediğiniz gibi zıtlıklara işaret ediyor.