1Kelam nedir?

İnsanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri alanlar arttı. Ama unutmayın ki edebiyat hâlâ çok kıymetli. Okumayı ve yazmayı sevenlerin böyle bir platforma ihtiyaç duyduklarını düşünerek 2020 Ocak ayında 1Kelam.com’u kurduk. Her geçen gün yeni okuyucuların ve kalemlerin dahil olduğu platformumuz şimdilik internetin olduğu her yerde, bir tık uzağınızda. Pek yakında ise mobil uygulama şeklinde sizlerle. Sevgi ve muhabbetle. 🍃

Nasıl kullanılır?

1Kelam üyesi olduğunuzda bir profile ve ana sayfaya sahip olursunuz. Şiir, deneme, öykü, mektup, günlük, hikâye ve masal kategorileri altında kendi yazdığınız yazıları herkesle paylaşabilirsiniz. Yazılarını sevdiğiniz insanları arkadaş olarak ekleyebilir onlarla iletişim kurabilirsiniz, sadece arkadaşlarınızın paylaştıkları bir ana sayfa akışına sahip olabilirsiniz. Unutmayın, paylaşacağınız yazılar tamamen size ait olmalıdır.

1Kelam özelliklerinden faydalanabilmek için öncelikle bir hesabınız olması gerekmektedir. Üye olmak ve özelliklerden yararlanmak tamamen ücretsizdir.

Kurallar nedir?
Kuralları pek sevmeyiz, burası sizin özgürce hislerinizi yaşayabileceğiniz bir platform olmalı. Fakat nefret, siyaset, cinsellik, reklam içeren şeyleri pek sevmeyiz ve uyarı vermeksizin kaldırırız.

Nasıl yazı paylaşabilirim?
Yazı paylaşabilmek için üye girişi yaptıktan sonra menüde bulunan “Yazı Paylaş” bağlantısına tıklayarak yazınızı minimum 40 kelime olacak şekilde paylaşabilirsiniz.

Neden 40 kelime sınırı var?
Elbette 40 kelimeden daha az muhteşem eserler olabilir. Fakat diğer sosyal medya platformlarında kısa ve küçük paylaşımlar hâlâ yapılmakta. Bir kaç cümleli paylaşımlarınızı facebook gibi twitter gibi alanlara daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bir iki cümlelik paylaşım yaptığını hayal edin, ne kadar da düzensiz ve kirli bir ana sayfa akışı olmaz mı?

Rozetler nedir?
Site içerisine bazı görevler gizledik. Örneğin bir yazıya yorum yaptığınızda puan kazanırsınız. Her görevin puanı farklıdır. Belirli bir puan miktarına ulaştığınızda profilinize otomatik olarak rozet eklenir. Nereden ve ne miktarda puan kazanıldığını söylemeyeceğiz. Okumayı ve yazmayı seviyorsanız zaten kazanırsınız. 😊

Alıntı bir yazı fark ettim ne yapmalıyım?
Başka bir yazara, şaire ait yazılar paylaşmak yasaktır. Alıntı ya da kurallara aykırı bir içerik fark ettiyseniz “İletişim” sayfasını kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

Profil bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
Profil bilgilerinizi düzenlemek için üye girişi yaptıktan sonra menüden Ayarlar  sayfasını açarak adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, şifrenizi, kullanıcı adınız ve biyografinizi güncelleyebilirsiniz.

Profil ve kapak fotoğrafımı nereden değiştirebilirim?
Profil ve kapak fotoğrafınızı güncellemek üye girişi yaptıktan sonra menüden Ayarlar sayfasını açıp yeni fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.

Mesaj almayı açmak ya da kapatmak istiyorum?
Sadece arkadaş olduğunuz üyelerle mesaj alış verişi yapabilirsiniz. Şimdilik mesaj kapatma özelliğimiz yoktur.

E-posta bildirimlerini açmak ya da kapatmak istiyorum?
E-posta bildirimlerini açmak veya devre dışı bırakmak istiyorsanız Ayalar > Hesap Ayarları > Bildirimler menüsünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

E-posta gelmiyor, neden?
E-posta adresini doğru yazdıysanız ve bildirimlerinizi aktif ettiyseniz e-posta gelecektir. Gelen kutunuzda göremiyorsanız gereksiz klasörüne bakmanızı öneririz.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuysanız ‘Giriş Yap’ menüsü altından ‘Şifremi Unuttum?’ butonuna bastıktan sonra e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Gelen kutunuzda maili göremiyorsanız gereksiz e-posta kutunuzu kontrol ediniz.

Profilimi başka platformlarda nasıl paylaşabilirim?
Link yapısını şu şekilde yazmalısınız; www.1kelam.com/kullaniciadiniz

Sorunum, önerim ya da şikayetim var?
Bizlere her konu hakkında çekinmeden yazabilirsiniz posta@1kelam.com

Ya da site üyelerimiz @1kelam hesabına direkt mesaj atabilir.