Özgür İradem

1995’te üniversitede okurken arkadaşım Erkan’la bir firmada işe başlamıştık. Sattığımız ürünlerden yüzde alıyorduk. Bazen toptan mal sattığımız zaman cebimize iyi para giriyordu. Ya da hiçbir şey satamayıp cep delik cepken delik bol bol geziyor ve gülerek anlattığımız hikayeler yanımıza kår kalıyordu. Tanıdığımız ilginç insanlar ve hikayelerle iş yerine dönüp günü bir bardak su içerek tamamladığımız da oluyordu.
Yine bir gün işe çıktığımız Samsun’un Bulvar Caddesinde yürürken bir tekel bayinin vitrininde 2001 sigarasının reklamını gördük, yeni bir sigara çıkmıştı. O aralar Maltepe sigarası içiyorduk. Fiyatını merak ettik. Günü kurtaracak kadar maltepe sigaramız da vardı aslında. Merak işte, tadı nasıldı acaba? Elimizi cebimize attık, var olan para aslında öğlen biraz üzüm peynir ekmeğe yetecek kadardı. Eğer 2001 sigarasını alırsak o gün aç kalabilirdik. Birbirimizin gözüne baktık ve yaramaz iki çocuk gülüşüyle 2001 sigarası almak için tekel bayisine girdik ve aldık. Bulvar üzerindeki bir banka oturduk, paketi açtık. 2000 sigarası malborayla yarışıyordu. 2001 daha ileri kalite diye düşündük. Yıl farkı vardı ya! (Öyle değildi aslında. ) Birer sigara yaktık. Dumanı içimize derin derin çektik. Sanki denize nazır bir yerde oturmuş da masmavi denizi seyrediyoruz. Başımızda bir duman yumağı oluştu. Cebimizdeki yemek paramızın bir kısmını vermeye değdi mi diye hiç düşünmedik. Tabi ki madem aç kalacaktık keyfini çıkarmalıydık. Sigara bitene kadar hiç konuşmadık. İkimizde iç dünyamızda bir dal sigaranın bitimli zaman diliminde yolculuğa çıktık. Kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra kaldığımız yerden çalışmaya devam ettik.
Yıllar sonra bir sonuç çıkarmak gerekir mi ya da nereden geldi şimdi aklıma bunlar bilmiyorum. Ama insanları mutlu eden şey zorunlu fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması değil, özgür iradesiyle tercihleri ve kendini mutlu yapan kararları alabilmesidir diye düşünüyorum.

Temmuz/ osmantopaloğlu

  • Okunma
  • 21 Temmuz 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Osman topaloğlu

    @osmntplglu