Ramazan Okumaları 5

Dişinizin kıymetini ve değerini en son hissettiğiniz zaman öncesinde muhtemelen feci bir diş ağrısı çekmişsinizdir. Ya da gözünüzün nasıl bir nimet olduğunu hissetmeniz için göz hastalığı ile cebelleşmeniz gerekecektir. Bu örnekler çoğaltılabilir şüphesiz.. Benim dikkatlerinizi çekmek istediğim nokta ise bütün bu örneklemlerin bize ne ifade ettiği, bize asıl anlatmak istedikleri..
Risale-i Nur metodolojisine aşina olan , az buçuk Risalelerle haşır neşir olanlarımızın çabucak anımsayabileceği iki cümleyi alıntılamak istiyorum : ” .. çünkü bir şey devam etse tesirini kaybeder.. ” ve ” her şey zıddıyla bilinir.. ” Gelin bu iki cümle üzerinde biraz tefekkür edelim.. Işığın, aydınlığın değeri, sizin açınızdan taşıdığı mana karanlıkla direkt ilişkilidir. Işığın kesintisiz devamı, bizi onun yokluğunu unutturduğu için haliyle varlığının önemini de gözden kaçırmamıza sebep oluyor. Hatta bu öyle ince bir nokta ki, bundan dört ay kadar önce dışarı çıkmanın, insanlarla biraya gelmenin, karşılıklı olarak muhabbet etmenin, şehirler arası yolculuk yapmanın, birbirimizi iftara çağırabilmemizin büyük bir nimet olduğunu ve bu nimete şükretmemiz gerektiğini söyleselerdi, çoğumuz güler geçerdi. Bütün bunların önemi, anlamı, değeri ancak koronavirüs salgını ile evde kaldığımız günlerde ancak fark edildi. Açlığın olmadığı bir durumda, yemek yemenin lezzeti nasıl anlaşılabilirdi ki? Her okuduğumda zihnimin pencerelerinde yepyeni manaları inkişaf ettiren, çeşitli yoklukları, varlığının şükrüne konu yaptığım bir çok nimet denizinin dalgaları arasında beni yüzdüren bir cümle : ” Birşey devam etse tesirini kaybeder. ”

 • Okunma
 • 5 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Abdullah Kırgıl

  @abdullah

  5 Mayıs 2020 / 22:59

  Biraz mahrumiyet gerekli insana.Emeğinize sağlık?

  5 Mayıs 2020 / 23:08

  beyaz siyahla,iyi kötüyle değerli oluyor.Belki de musibetler bizi daha güclu daha ferasetli daha tefekkurlu daha şükürlü hamd dolu birine dönüştürüyor.Yakın zamanda bitirdim Lem’alar ı tekrar baslayacagim inşaAllah ve diger Risale i Nurlarla birlikte.Kaleminize saglık