Sahibine Mektup Dizisi-21

Merhaba, bütün mektublar böyle başlar ve ben de böyle başlıyorum sahibine ulaşmayacak mektuplar dizisine. Bir sandığın içinde saklı kalacak ve tarihin tozlu sayfalarında senin tarafından okunmayı bekleyecek. Sen bu satırları okuduğunda ise ben çoktan gitmiş olacağım. Evet, bu mektuplar sahipsiz ama bunun sahibi var. Ve ben yasarken okuyacaksın .

Bir kitabın neresinden başlarsam başlayayım hep o fuardaki tatlı gülüşün aklıma kazınacak. Bir göz kırpmanın bir yüzde bu kadar güzel durduğu yıllar sonra hep hatıralarımda duracak. Hiçbir kitabın kapağı bana senin gibi renkli bir yüreği asla anlatamayacak. Seni tanıma memnuniyeti ise asla kelimelerle ifade edilemeyecek. Benim hep  uzaklara dalan bir bakışım var: Olmak ya da olmamak.
Hebun, bu dünyada güneşi gökyüzünde bekletmeye birkaç insan tanıdım. Yıldızları saçlarına taç yapmak istediğim 3 kadın. Güneşi gökyüzünde bekletmek istediklerim birer birer yalnız bıraktı yaşadığımız göğün altında. Kadınlardan biri ise bende bir deprem enkazı bıraktı. Biri beni enkazdan çıkardı. Diğeri ise neyimdir bilemem hâlâ. Bende ne kadar var, ne kadarı yok kestiremem. Çünkü kimi biraz sevsem, biraz yer versem beyin hücrelerimde, yürek titremelerimde gidiyor benden. Ve ben sadece bakakalıyorum ardından gidenlerin. Elim havada git der de yüreğim kalması için yalvarır ama nafile. Hep bir yolculuk başlar kalbimden. Boşuna bir limana sığınan gemi misali tepetaklak olmayı başarmışımdır her seferinde.

Dedim ya kime yer versem gider ihtimali üzerine. Bazen uzaklaşır, bazen yakınlaşırım. Ama hep bir tereddütün romanı gibi arada gider  gelirim. Aslında yanlış anlaşılmaktan korkarım. Çünkü neyim olduğunu bilmediğim, yıldızları saçlarına taç yapmak istediğim 3. kadın ne duygusal bir bağı ne de sıradan biri olmayı hak etmiyor. Bu çetrefilli anlam karmaşası arasında seni de kaybedersem. Ama tırnak içinde söylemem gerek ” Arkadaşlığın Giderse”  yanlış anlaşıldığım için üzülürüm. Çünkü sevmek sadece karşımda bir kadın kimliğiyle duran sana değil. Sevmek, dostluğa;  sevmek muhabbete; sevmek anı dolu dolu geçirmeye; sevmek yanındayken hayattan tat almaya değer insanların varlığına.

( Şimdi saçlarına yıldızları taç yapsam ve gitmek diye bir devrim gerçekleştirirsen bir anda. Ne güneş kalır gökyüzünde ne sağlam bir ben kalır yeryüzünde. Acılarını uyuttum ben. Şimdi sevinçlerim var halihazırda… )

” MUTLU ZAMANLAR ATÖLYESİ”
Lokman ÖZDEMİR / 08. 10. 2019

Son Düzenleme: 17 Nisan 2020 / 12:17
  • Okunma
  • 15 Nisan 2020
  • Mektup
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Lokman Özdemir

    @lokman56