Sıkça Sorulan Sorular

1Kelam nedir?

İnsanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri alanlar arttı. Ama unutmayın ki edebiyat hâlâ çok kıymetli. 1Kelam, adından da anlaşılabileceği üzere edebiyat üzerine kurulmuş sosyal bir platformudur. 1Kelam üyesi olduğunuzda bir profile ve ana sayfaya sahip olursunuz. Şiir, deneme, öykü, mektup, günlük kategorileri altında yazılarınızı herkesle paylaşabilirsiniz. Yazılarını sevdiğiniz insanları takibe alarak onlarla iletişim kurabilirsiniz. Hoşunuza giden yazıları ise beğenerek, profilinizdeki ‘beğeni’ sekmesinden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Daha sonra okumak istediklerinizi ise ‘yer imlerine’ kaydedebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

1Kelam özelliklerinden faydalanabilmek için öncelikle bir hesabınız olması gerekmektedir. Üye olmak ve özelliklerden yararlanmak tamamen ücretsizdir.

Nasıl yazı paylaşabilirim?
Yazı paylaşabilmek için oturum açtıktan sonra ana sayfada bulunan “Yazını Paylaş” bağlantısı altından yazınızı minimum 300 karakter olacak şekilde paylaşabilirsiniz.

300 karakterin altında kalan paylaşımlarınız için “Durum” bağlantısı içerisindeki formu kullanarak paylaşabilirsiniz.

Alıntı bir yazı fark ettim ne yapmalıyım?
Başka bir yazara, şaire ait yazılar paylaşmak yasaktır. Alıntı ya da kurallara aykırı bir içerik fark ettiyseniz “İletişim” formunu kullanarak bizlere bildirebilirsiniz.

Profil bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
Profil bilgilerinizi düzenlemek için oturum açtıktan sonra Ayarlar menüsünden adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, şifrenizi, kullanıcı adınız ve biyografinizi güncelleyebilirsiniz.

Profil ve kapak fotoğrafımı nereden değiştirebilirim?
Profil ve kapak fotoğrafınızı güncellemek oturum açtıktan sonra Ayarlar menüsünden yeni fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz.

Mesaj almayı açmak ya da kapatmak istiyorum?
Sadece arkadaş olduğunuz üyelerden mesaj alış verişi yapabilirsiniz. Şu an mesaj kapatma özelliğimiz yoktur.

Rozetler nedir?
Site içerisinde gizlenmiş görevleri yaptığınız zaman profilinizde kalıcı olarak gözüken rozetler kazanırsınız. Görevlerin ne olduğunu size söylemeyeceğiz, okumayı ve yazmayı seviyorsanız zaten kazanacaksınızdır. 🙂

E-posta almayı açmak ya da kapatmak istiyorum?
E-posta bildirimlerini açmak veya devre dışı bırakmak istiyorsanız Ayalar > Hesap Ayarları > Bildirimler menüsünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

E-posta gelmiyor neden?
E-posta adresini doğru yazdıysanız ve bildirimlerinizi aktif ettiyseniz e-posta gelecektir. Gelen kutunuzda göremiyorsanız gereksiz klasörüne bakmanızı öneririz.

Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuysanız ‘Giriş Yap’ menüsü altından ‘Şifremi Unuttum?’ butonuna bastıktan sonra e-posta adresinizi yazarak yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Gelen kutunuzda maili göremiyorsanız gereksiz e-posta kutunuzu kontrol ediniz.

Aradığım bir üyeyi nasıl bulabilirim?
Bir üye aramak istiyorsanız arama formuna üyenin adını yazdıktan sonra arama yapabilirsiniz. Açılan sayfada ‘Üyelerde Ara’ butonuna bastıktan sonra aradığınız üyeye ulaşabilirsiniz.

Profilimi başka platformlarda nasıl paylaşabilirim?
Link yapısını şu şekilde yazmalısınız; www.1kelam.com/kullaniciadiniz

Bazı yazıların okunma sayısı, üye sayısından nasıl fazla oluyor?
Bir yazıyı sadece kayıtlı üyeler değil üye olmayan ziyaretçiler de okuduğunda okunma sayısı artmaktadır.