süslümanlık

Süslümanlık, belki son bir kaç yılda literatürümüze girmesine nazaran müslümanlıktan daha çok konuşulan mesele. Bilmiyorum fıtrat gereği mi böyledir herkes bir şeyleri eleştirmenin kendi bildiği doğruları söylemenin derdinde. En kötü tarafı ise karşımızdakini aşağılayarak bir yerlere varma çabamız.
Yok altı tophane üstü şişhane; yok öyle kapalılık olurmuymuş hiç? renkli giymiş, dar giymiş, zart etmiş, zurt etmiş…
Bahsetmek istediğim bu durumun helal ya da haram olması değil. Bu konular tartışacağımız meseler değil zaten. Sadece en son ne zaman aynaya bakıp kendi imanımızı, tesettürümüzü sorgular olduk? Ya da en son ne zaman tam anlamıyla müslüman oldukta başkalarının giyim kuşamına laf eder olduk? Kuran-ı kerimde hangi günahın puanını öğrendikte insanları dış görünüşüne göre numaralandırır olduk?

 • Okunma
 • 15 Mayıs 2020
 • Eleştiri
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Zeynep

  @anonim

  15 Mayıs 2020 / 22:57

  Kusur görenindir… ?

  15 Mayıs 2020 / 23:14

  o halde hepimiz kusurluyuz

  16 Mayıs 2020 / 00:06

  Kapitalizm insanların hayatına girdiğinden beri insanlık ‘süs’lenmeye daha bir önem verdi.Tabii dile getirdiğiniz gibi din duygusu da bundan payını aldı.Fakat geldiğimiz düzene baktığımızda biraz da ihtiyaç gibi sanki.Yani madem birilerini eleştirmek için o konuya hakim olmak gerek.Öyleyse hakim olmaları gereken konuyu ‘din’ yapalım 🙂 “İnkar, imanın mecburi kölesidir.”

  16 Mayıs 2020 / 00:41

  Size hak veriyorum, lakin asıl mesele de burada başlıyor; Günümüzde birilerini eleştirmek için konuya hakim olmamız gerekmiyor ne yazık ki. Globalleşmenin dezavantajları diyelim. Ayrıca her inkar, ardı tövbeyle mana kazanıyor Hz Adem misali…

   16 Mayıs 2020 / 01:24

   “Konuya hakim olmak gerekmiyor”dan çok daha hızlı şekilde ‘hap bilgilerle’ hareket ediliyor.Ve mana vurgunuza da katılmakla beraber; tek taraflı mânânın anlamsız olacağı görüşündeyim.

  16 Mayıs 2020 / 02:50

  Ben her zaman diyorum ki keşke her örtülü olan insan,her namaz kılan insan,her ayetleri diline alan insan gerçekten durduğu gibi ve söylediği gibi olabilse..malesef günümüzde din ve gelenek çok karıştırılıyor.En basiti benim çevremdekiler,dinde yasak olduğu için değil ayıp olduğu için kızlarına örtün diyor.Boşuna dememişler insan olmak ne din işidir,ne eğitim,ne para,
  İnsan olmak sadece ‘vicdan’ işidir..!

   16 Mayıs 2020 / 03:39

   “Vicdanın senin kıblendir, kaybetme
   Süleyman” değerli yorumunuz için tesekkur ederim ?