Tarih Tekerrürdür

Hafızasını kaybeden bir insan, ondan sonraki hayatını nasıl sürdürür? Bir insan için hafıza ne kadar önemli ise bir millet ve devlet içinde kendi tarihi o denli önemlidir. Milletlerin ve devletlerin hafızaları da tarihleridir. Tarihini unutan veya unutturulan milletlerin hafızaları silinmiş demektir. Hafızası silinen insan ne duruma düşerse, hafızası silinen millet ve devlette aynı duruma düşer.

Tarih deyince insanların aklına, sadece geçmiş geliyor. Lakin bilinenin aksine tarih sadece geçmişten ibaret değildir, aynı zamanda bugün ve yarındır. Çünkü tarihten ibret almadığımız her olay tekerrür ediyor. Mehmed Akif’in deyişiyle:

“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar, ibret alınsaydı hiç tekerrür edermiydi…”

Bundan mütevellit, gençlere tarihini öğretmemiz gerekiyor. Tarihini bilmeyen toplum, geleceğine ışık tutamaz ve zifiri karanlıklarda kaybolur. Yaşadığımız dönemin durumuna baktığımızda tarihimizin yansımasını görmemiz kaçınılmaz.

Benim kanaatimdir ki:

Gençlere her şeyden önce tarihi ve ne oldukları öğretilmelidir. Biz tarihin en şerefli milletiyiz. Eğer biz kendi gençliğimize tarihimizi anlatmazsak başka devletler gelir, bizim gençliğimize kendi tarihlerini anlatır, kendine özendirir. Tarihimizde bunun misalleri mevcuttur. Kendi tarihini bilmeyen, batıya özenen ve onların kültürünün tezahürü bir hayat süregelen bir gençlik ve toplum… Geçmişini yanlış tanıyan, yeri geldiğinde geçmişine hakaretler ve iftiralar atan bir toplum… Lakin artık gençler tarihlerini öğrenmeye ve ne kadar şanlı bir devletin varisi olduğunu anlamaya başladı. Dedelerinin bu devleti ne zorluklarla kendisine armağan ettiği idrak ve şuurunu gönlüne kazıdı.

Son söz olarak:

“Tarih bir devletin ve toplumun elinde bulundurduğu en büyük hazinedir… ”

Abdussamed KARADEMİR

 • Okunma
 • 19 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1
  19 Mayıs 2020 / 03:30

  ? ? ?

  19 Mayıs 2020 / 03:31

  Kaleminize, yüreğinize sağlık ✏️

  19 Mayıs 2020 / 03:38

  Teşekkür ederim ?

  19 Mayıs 2020 / 03:43

  Tarih insanlığın ölümsüz romanıdır. Kaleminize sağlık☘️

   19 Mayıs 2020 / 04:00

   İnsanların o romanı açıp okuması ve ibret alması dileğiyle… Teşekkür ederim?

  19 Mayıs 2020 / 03:46

  o kadar haklısınız ki misal “bizi arkadan bıçaklayan Araplar” hikayesi Türkiye’de belletildi, Araplara ise “bizi köleleştiren ve kadınlarımizi harem yapan Türkler” ifadesi ile Türklere barbar dendi… sonunda ne mi oldu iki müslüman devleti birbirine düşürdüler…

   19 Mayıs 2020 / 04:00

   İşte bu düşmanlık tarihi iyi bilmemekten kaynaklanan bir durum. İnsanlar kendi tarihine sahip çıkmayınca başkaları onların tarihlerini yazıyorlar… Teşekkür ederim ?