Tesettür Özgürlük Müdür?

Selamünaleyküm !

Bu konu da 2 başlık ele alacağım.
1. Tesettür
2. Moda
Tesettür hak olan davamız islamda ilk olarak erkeklere farz olan bir ibadettir. Lakin ben bu yazımda kadınlara farz olan tesettürden bahs edeceğim. Haydi başlayalım.
بسم الله الرحمان الرحيم
Tesettür; kadınların bedeninin her tarafını kapatan tek renkli belirli kıyafettir.
Moda; ise her yıl değişen belirli bi tarzı olmayan konu başlığıdır.
İnsanların geneli modayı özgürlük sanırlar. Peki size soruyorum kardeşlerim sizce modanın belirlediģi her yıl değişen mesela bu yıl sarı moda herkesin üstünde sarı. Özgür olan bir insan sarı giyerse modaya uyararak özgürüm der ise sizce bu durum komik olmaz mı? Özgür olan bir insan yılın belirlediği belli bi kurala uyarak hiç özgür olur mu?
Bu soruyu siz kardeşlerime bırakarak düşünmenizi tavsiye ediyorum.
Elhamdülillah tesettürlüyüm ve tabiki asıl özgür olan tesettürlülerdir. Çünkü her yıl ne giyeceğim esareti kaplamıyor içimi. Özgürüm ve bununla gurur duyuyorum.

Vesselam..

 • Okunma
 • 1 Mayıs 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • Zeynep Özmen

  @zeynep1453

  1 Mayıs 2020 / 04:43

  Yorumlarınızı bekliyorum. Ele almamı istediğiniz bir konu varsa onu da göz önünde bulundurarak yeni yazılarla buluşturacağım siz değerli dava kardeşlerimi..

  2 Mayıs 2020 / 05:24

  Başlıkla içeriği pek bağdaştıramadım, daha farklı şeyler okumayı bekliyordum. Kötü demiyorum tabii kaleminize sağlık efendim. ?

  11 Mayıs 2020 / 11:50

  Tesettür Huzurdur bence. Huzuru tesettür otelleri tesettür mağazaları tesettür siyasetçileri kullanmasalar keşke. Elimizde olanı bize fahiş şekilde satmasalar.

  5 Temmuz 2020 / 01:05

  Öncelikle kaleminize sağlık Zeynep hanım.. Bir eleştiri degil fıkır beyanı sadece benimki belirteyim…? “Tesettür; kadınların bedeninin her tarafını kapatan tek renkli belirli kıyafettir.” Ibaresi biraz ironik olmuş zira ( bildiginiz üzre) “Tesettür”, setr etme ortme, bedeni ortme manasına gelir ki, bu konuda ” tek renkli belirli kiyafet” dayatması yok! olamazda…Olsa, “ozgurluk” kelimesine zıt düşer oyle degil mi?
  Mesela, Bangladeş de yasayan Müslüman bir hanımın ghum giymesi yada Endonezya da jilbab ı tercih etmeleri yada Misirda hicabı, ülkemizde çarşaf yada pardesü denilmesi bunların “tesettür” olmadigi manasina gelmez… isimler, şekiller ve renkler degisebilir (cografyadan ötürü). sevgiyle kalın…