Unutmak Mı?

Daha önce okuyup bitirdiğiniz bir kitabı düşünün. Kitabı okudunuz ve bitti. Kaldırdınız rafa diyelim. Hala etkisindesiniz de.. Sizi etkileyen bazı kısımlar oldu ama kitabın öyle her sayfasını da hatırlamıyorsunuz. Her sayfasını kitabı elinizden bırakmadan önce de hatırlamazsın. Sadece olay örgüsü bilirsiniz değil mi? Hayatımız da böyledir yaşamaya başlarız ama her günümüzü hatırlamayız etkileyen noktalar muhakkak olur. Bazı anları unutmamak için çaba sarf etsek de unuturuz. Daha doğrusu unuttuğumuz sanırız. Hatırlanmaz. Aklımıza getirmeyiz. O rafa kaldırdığınız kitap ile aylar belki seneler sonra göz göze geldiğinizde yahut birinden ismini duyunca veya arkadaşınız okumak için sizden kitabı ödünç alacak olduğu vakit kitabın ismi ile sadece o kitaptaki olay örgüsü canlanmaz mı aklınızda? Hayat da böyledir. Unutmak istediklerin de olur istemediklerin de. Hayatın kendisi bir kitap olduğundan dolayı bir kaldırım taşından bir yağmur damlasına kadar çevrende görebilecek olduğun her şey bir şeyi anımsatır. Tabi öyle durduk yere de değil. Her şeyin bir tesir yarattığını bizler bilmesek de bilinç altımız saklar depolar onu sonra anlamsız gelen ama aslında en anlamlı anlarımızda karşımıza çıkar o unuttuğumuzu sandığımız her ne ise. Salıncakların çocukluğunu anımsatması gibi. Bir şarkının birini ya da birilerini canlandırması, olur ya birinin yüz hatlarında başka birini görmen hep bundandır. Aslında unutmayız hiçbir şeyi. Üzerine zaman girer mesafe girer aklımıza da getirmeyiz öyle her fırsatta lakin unuttuk da diyemeyiz. Yazılarınızın başlığından okumuşsak eğer içerik hakkında az çok tahminde bulunabiliriz bir daha denk geldiğimizde. Bu yalnızca yazılarda değil. Eskiden bildiğiniz lakin uzun zamandır dinlemediğiniz şarkının sözünü duyduğunuzda şarkıya eşlik etmeniz de unutmanın mümkün olamayacağının bir göstergesi değil midir sizce de? O anlardaki kişileri silmeniz mümkündür. Ama unutmayın ki o anı unutmanın ve hatta silmenin çözümü yok.

 • Okunma
 • 1 Temmuz 2020
 • Deneme
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Kardelen Sak

  @lavinia

  31 Ağustos 2020 / 02:25

  Unutmak mümkün değildir diyosun , adını duyduğunda ,fotoğrafına denk geldiğinde hatrında nüks eder yani . Peki her şeye rağmen mi ? Ne yaşanmışsa hatrında nüks eden , canlanan nedir ? iyi anılar mı ? Yoksa yaşadığın onca kötü anılar mı ? yoksa ikisinide unutmak mümkün değilmidir ?

   31 Ağustos 2020 / 09:23

   Evet her şeye rağmen iyi veya kötü sonuçta o yaşanmış ve yaşanmış olanı unutmak mümkün değildir. Hatta yaşanmışlık dışında kurulan hayaller dahi unutulmaz. Canlanan şey ise bilakis seni etkileyen bir andır. Gözlerin açık yahut kapalı o sahneyi tekrar tekrar izlemendir.