Vefasız Vefa-1

Kurumuş dudaklarına yapışan sigarasıyla köhne kaldırımdan usul usul yürüyordu. Çalışmanın omuzlarına yüklediği yorgunluk ve sefaletin getirdiği kırılmışlık, yürürken ayak parmaklarını havalandıran ucu delik pabucundan görünüyordu. Her ayın sonunda kafasının içinde dönen düşünceler yine başlamıştı. “ Evvela evin kirasını versem birkaç gün sonra faturaları ödesem… Eh bir de mutfak ihtiyacı var. Onu da ucuza kapatabilirsek bir daha ki aya kadar rahatım. Ama olmaz. Bakkal Nuri’yle kasap Necati’ye borç var. O zaman onlara biraz versem elektrik faturasını sonra ödesem… Ama böyle de olmaz. Kesiverirler hemen elektriği bir ay bekletmezler. Eskisi gibi devlette değil artık. En iyisi su faturasını erteleyeyim. O devlete bağlı. Bir ayda kesmezler hemen. Böylelikle bu ayı kurtarmış olurum. Gerçi kahveci Agop’a çay borcum var fakat onu da biraz erteleyebilirim. ”

“Mehmet Usta! Mehmet Usta! Eh be adam yarım saattir arkandan bağırıyorum duymuyorsun. Hayırdır yine nerelere gitti aklın”

“Nereye gidecek be Cemil. Yine her zaman ki şeyler. Borçlar, faturalar… Düşün babam düşün. Sen ne diye bağırıyordun. Bir şey mi oldu?”

“Yani bir şey olmadı da biri seni sordu. ”

“Kim sordu?”

“Rıfat var ya hani demircilik yapan. ”

“He bildim. ”

“İşte o dedi ki Mehmet Usta’yı gördün mü? Görmedim ama mutlaka görürüm dedim ben de. Sonra merak ettim neden sordun dedim. Benden borç para almıştı geçen ay, gelecek ay veririm demişti ama hala getirmedi ondan sordum dedi. ”

“ Yahu borç almasına aldım ama daha bugün bir ay doldu. Ne olmuş da böyle yangından mal kaçırır gibi borç istiyormuş. Kaçıyor muyuz sanki. Yazık vallaha…”

“ Valla ben bilmem usta. O böyle dedi. Ben de seni görünce söyleyeyim dedim. ”

“Sağ olasın Cemil. İşten aylığı yeni almıştım. Al o zaman sana vereyim şu iki yüz lirayı. Götürüp verirsin sen. Bir daha da ondan borç alan kelek oğlu kelek olsun. ”

“Tamam usta veririm. Agop’un oraya geçeceğim zaten. Rıfat ordadır. Akşama sen gelecek misin?”

“Önce eve uğrayayım da sonra işim çıkmazsa gelirim. ”

“Tamam Usta. Haydi görüşürüz. ”

“Görüşürüz Cemil. ”

Son Düzenleme: 1 Mayıs 2020 / 19:39
  • Okunma
  • 15 Nisan 2020
  • Hikâye
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • 1

    Aybars İDİKUT

    @aybars