Yazık!

Dönme girdiğin yoldan seninle yükselin sancak.
Seması türabı kan kokan yurt bizimdir ancak.
Vatan nefes alsın diye vereceksin son nefesini.
An geldi kopar zincirleri kır perva kafesini.
Yılma! Zamanı değil sızlanıp ağlamanın.
Kaldır başını! Türksün, ulusun, asalettir kanın.
O asalet ki vücut buldu gökteki bayrakta.
Şehitler ölmez! Baksana al da dimdik ayakta.
Sarsın göğü sâlâlar, aşsın arşı tekbir.
Kan yıkasında silinsin bedendeki kir.
Uyansana! Sen Uyan diye sonsuz uykuda Mehmetçik.
Yansana, kavrulsana bir evlat daha kaybettik.
Yazıklar olsun eksilmedi yüzümüzden gülücük.
Yetim kaldı kimi üçünde kimi beşinde, küçücük.
Gözünü kırpmadın, koştun gülerek o nazlı şehadete!
Helal etme hakkını! Sahip çıkmazsam emanete!

15. 05. 2018

 • Okunma
 • 17 Nisan 2020
 • Şiir
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 1

  Arif Karaca

  @arifkrc

  17 Nisan 2020 / 10:51

  Ulu olan tek Allah’tır. Kul için bu ifade hoş olmamış. Ayrıca Türk olduğumuz için değil elhamdülillah hak davayı savunduğumuz ve müslüman olduğumuz için yıkılmıyoruz.

  ☝Ne demiş üstad Necip Fazıl Kısakürek “Eğer gâye Türklükse, bilmek lazımdır ki, Türk; Müslüman olduktan sonra Türktür !”☝

   17 Nisan 2020 / 23:55

   Öncelikle yorumununuz gerçekten memnun etti beni. Duyarlı bir davranış gösterdiniz haklı gördüğünüz yerlere temas ettiniz. İlk olarak “Ulu” kısmına açıklık getirmek isterim. Merhum Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nda şu mısrayı kullanmıştır” Ulusun, korkma nasıl böyle bir imanı boğar? Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.” Burda ki Ulusun kelimesi iki mânâda kullanılmıştır. Birincisi; Türk milletinin İslam ile müşerref olması ve bu sancağı bin yıla yakın hakkıyla taşımasından gelen Ululuktur. Diğeri ise tevriye sanatı ile gelen “köpek ulumasına” yapılan benzetmedir. Önceden yazdıklarıma ve sizin dediklerinize de atf edecek olursam burda aynı noktaya parmak basmaktayız. Şiir içerisinde bulunan “Sarsın göğü sâlâlar, aşsın arşı tekbir!” Kısmı ile İslami hassasiyete vurgu yapmayı hedeflemiş değinmiş olduğunuz algının oluşmasını engelleyeceğini varsaymıştım. Ki şehitlik sadece İslam da olan bir şeydir bildiğiniz üzre. Son olarak diğer yazılarıma göz attıysanız benzer hassasiyetleri taşımış olduğumuzu görmüşsünüzdür. Sözlerimin sonuna gelirken tekrar hassasiyet buyurup uyardığınız için teşekkür ederim. Sadece yanlış anlaşıldığımı düşündüğüm için sizi ve diğer okuyucak yada okuyanları zan altında bırakmamak arzusuyla açıklama yapmak istedim. Hayırlı günler dilerim. “Sev” yazımı okumadıysanız bakmanızı temenni ederim. Allah’a emanet.

    19 Nisan 2020 / 00:17

    Bütün yazılıarınızı okudum ve hassasiyetinizin farkındayım. Üslubum ters olduysa özür dilerim hakkınızı helal edin. Şiiriniz diğer yazılarınız gibi çok güzel. Sadece belirttiğim yerlerde ifade ediş tarzınız hoş durmamıştı vana göre. Tabiki şiir sizin ve istediğinizi yazarsınız. Anlayışınız için de teşekkür ederim.

  19 Nisan 2020 / 06:15

  Yo hayır başta da belirtiğim gibi memnun kaldım. Haksız bir şey görünce bunu ifade etmeyi herkes göze almaz. Zan altında kalmamak adına yaptığım bi yorumdu. Yazılarımı beğenmiş olmanız mutlu etti beni. Sizdem ricam şu olur yanlış gördüğünüz şeyleri düzeltmek için çalışmaya devam edin. Hakkınız üzerimde yok, özürlük bir durumda. Sağolun. Bilmukabele teşekkür benden. Hayırlı günler. Yazmaya devam. ✒