Yazmak

Öncelikle ben çok iyi bir yazar yada şair değilim bunu biliyorum. Bir yol aldım kendime, o yolda yalpalayarakta olsa yürümeye çalışıyorum. Bunu söyledikten sonra nacizane tam ortaya bir eleştiri bırakmak istiyorum. Tabiki öncelikle ben alınıcam üzerime.

Yaptığımız en büyük hata şiir olsun diye yazıyoruz bazen her şeyi.
Örnek:
Vs vs vs gel
Vs vs vs sel
Vs vs vs yel
Vs vs vs bel

Her kelime şiire sığmaz, hele bir kere kullanılan kelimeyi bir şiirin içinde defalarca kullanmak demek, o kelimenin kesinlikle o şiire ait olmadığı anlamına geliyor demektir.
Örnek:
Vs vs vs canım
Vs vs vs canım
Vs vs vs canım
Vs vs vs canım

İlk kullandığımızda okura verdiği etki on ise daha sonra her kullanmamız dokuz, sekiz hatta bir yerden sonra ikişerli düşer etkisi. Tabi öyle bir şiir yazarsınız ki ne kadar çok kullansanız da aynı kelimeyi kullanıldığı her yere tam oturur. O zaman çıkaramazsınız zaten istesenizde.
Örnek:
Andığın isim anmaya değiyorsa, an,
Anma diyecek yok
Ama anmaya değmiyorsa
Anılacak isim çok.

Herhangi birini ben çıkaramadım en azından. Her neyse buraya kadar yazabildim. Ek olarak bir şey söylemek gerekirse. Ne yazarsanız yazın, araba sürmeyi öğretirlerken direksiyonu ne sıkı tutun ne de gevşek derler. Bu bana göre yazılan her şey içinde geçerlidir. Sıkı tutarsanız duygularınız içine aşırı girer ve aynı kelimeleri görürüz içerde sürekli, gevşek tutarsanız da bu sefer olmaması gereken kelimeler gelir girer yazınıza. Sonuç olarak duygu ya aşırıya kaçar yada sadeliğe.
Evet benden bu kadar.
İyi yazmalar.

 • Okunma
 • 9 Mayıs 2020
 • Eleştiri
 • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
 • 6

  Mustafa Alaca

  @mustf

  10 Mayıs 2020 / 00:26

  şiirde disiplin olmalı ve bu disiplin ahen bulmalı sana hak veriyorum ??

   10 Mayıs 2020 / 02:19

   Aynen öyle. Bende yapıyorum tabi. Ben yapmıyorum diye demedim??