Zehrin Böylesi

Şöyle bir bakacak olursak kültür karmaşası adı altında yaşadığımız bu çağın en illet hastalığı şüphesiz enaniyettir. Bencillik çukuruna düşmüş bedenlerin çamurunu hangi su temizler ?
Hayatı boyunca bencilliği kendine haslet edinmiş insanlar hayatta bir sıfır önde olduklarını düşünürler halbuki ne kadar geride kaldıklarını göremeyecek kadar kördürler. Başkalarını düşünmeden acılarını , sevinçleri paylaşmadan insan olamayız maalesef. Ruhumuzu ve kalplerimizi zehirli bir sarmaşık gibi saran bu hastalığın ilacı ne bir hekimin reçetesinde yazar ne de bir bahçıvanın en keskin makasında. Hayatımız boyunca arzularımız , hedeflerimiz için mücadele ederiz. Ruhumuzu esir alan hırsın ve kazanma isteğinin aslında bize neler kaybettirdiğinin farkına bile varmayız. Düşmeden düşeni görmeyiz. Öyle acıdır ki bu uğurda önümüze gelen her duvarı düşünmeden yıkarız fakat hayatta bazı engeller aşılmamalıdır. Her duvarın arkasında çiçek bahçesi bulunmaz.
İnsanlığımızı avuçlarının içine esir verdiğimiz bu hastalık beraberinde birçok hastalığı da getirir. Kibir ve gösteriş en tehlikeli yan etkileridir. Sadelikte hayat vardır huzur vardır. Öyle bir hal aldık ki pahalı ceketler , pahalı pantolonlar , pahalı ayakkabılar olmadan sanki eksik gibi hissediyoruz. Gün içerisinde giydiğimiz kıyafetlerin renk uyumuna ayrı tasarımına ayrı çaba gösteriyoruz. Ne acıdır ki bırakın renk ve tasarım uyumunu bir çift ayakkabısının bile teki olmayan , içindeki mutluluğu yıldızların bile kıskandığı o çocuk kadar güzel değiliz hiçbirimiz. Zamanın bize kazandırdığı tecrübeler , kazanımlar ve nitelikler bir yana bir parça kuru ekmeğe hasretle bakan , bir damla su için yerin metrelerce altını kazan insanları göremediğimiz sürece asla insan olamayacağız. Ne yazık ki git gide insanlığımızı kaybediyoruz. Birçok şairin mısralarına birçok alimin diline düşmüştür bu hastalık uğruna ne sayfalar ne sözler feda edildi.
Belki bu hasletten kurtulmak için onlarca sebep sıralanır. Fakat bana soracak olursanız bizi bu bataklıktan kurtaracak en sağlam halat Bana lazım değil diyebilmektir…

  • Okunma
  • 8 Mayıs 2020
  • Deneme
  • WhatsApp Yazı Linkini Kopyala
  • Ersin Tunçer

    @ersintuncr1